Martwy ząb – czyli jaki? Jak go rozpoznać oraz leczyć?
Zdrowy, prawidłowo funkcjonujący ząb jest zbudowany z tkanek twardych czyli szkliwa i zębiny, które otaczają i ochraniają znajdującą się we wnętrzu zęba miazgę. Miazga to bardzo unerwiona tkanka, która pełni funkcje odżywcze oraz czuciowe. To dzięki niej wiemy, że ząb nas boli , czujemy ciepło/zimno oraz siłę nacisku.
Czym w takim razie jest martwy ząb?
To ząb w którym w wyniku działania czynników patologicznych, takich jak np. głęboka próchnica czy uraz mechaniczny, dochodzi do obumarcia miazgi znajdującej się w jego wnętrzu. Wczesne rozpoznanie martwicy może być trudne dla pacjenta, ponieważ początkowe stadium nie daje żadnych objawów. Dopiero po pewnym czasie, gdy trwa stan zapalny możemy zaobserwować objawy takie jak:
- silny ból, który może promieniować do zębów sąsiednich,
- silna nadwrażliwość na zmiany termiczne,
- opuchlizna, a nawet ropień.
Gdy dojdzie do całkowitego obumarcia miazgi ząb może zmienić swój wygląd -staje się bardziej matowy może też zmienić kolor na siny. Przestaje wtedy reagować na bodźce termiczne czy czuciowe.
Jak leczyć martwego zęba? Czy usunąć czy leczyć?
Zdecydowanie podjąć leczenie! Dobry lekarz stomatolog na pewno podejmie się próby jego uratowania. Dzięki leczeniu kanałowemu pod mikroskopem oraz późniejszej rekonstrukcji zęba jesteśmy w stanie go ocalić. Leczenie kanałowe czyli endodontyczne polega na usunięciu martwych, zainfekowanych tkanek, dokładnym oczyszczeniu kanałów, a następnie precyzyjnym ich wypełnieniu. Dzięki endodoncji mikroskopowej zabieg ten wykonywany jest w ponad dwudziestokrotnym powiększeniu – zwiększając jego precyzję, a jednocześnie minimalizując możliwe ryzyko powikłań.
Pamiętajmy, że nie warto zwlekać z wizytą u lekarza stomatologa – im wcześniej podejmiemy leczenie kanałowe tym większa szansa, że uchronimy zęba przed przed usunięciem.