Usunięcie zęba zatrzymanego
Chirurgiczne usunięcie zęba zatrzymanego – ósemki
Zęby zatrzymane – co to takiego?
Jako „zęby zatrzymane” uznajemy zęby które utkwiły w kości szczęki lub żuchwy w całości lub częściowo. Niestety takie zęby mogą nam przysporzyć duże problemy. Ósemka zatrzymana może uciskać na sąsiadujące zęby powodując ich stłoczenie, przemieszczanie zębów sąsiednich, a także może powodować problemy ze stawem skroniowo-żuchwowym. Może dojść nawet do szczękościsku (czyli utrudnionego otwierania ust) np. poprzez zaostrzenie stanu zapalnego związanego z utrudnionym wyrzynaniem .
Kiedy usunąć zatrzymane ósemki? Jakie są wskazania do usunięcia?
Często zastanawiamy się kiedy najlepiej usunąć zatrzymane ósemki. Odpowiedź jest prosta → najszybciej jak możemy udajmy się na konsultację do chirurga stomatologa, aby ocenił czy nasz przypadek jest pilny i wymagana jest szybka interwencja. Jeżeli lekarz uzna to za konieczne skieruje nas również na konsultację do ortodonty.
Głównym wskazaniem do usunięcia zęba zatrzymanego jest przede wszystkim jego umiejscowienie:
- gdy leży on poziomo i nie wyżyna się w kierunku łuku zębowego, będzie powodował duże problemy stomatologiczne.
- nawracające stany zapalne lub zaostrzenia przewlekłych stanów zapalnych związanych z utrudnionym wyrzynaniem, które mogą występować w momencie osłabienia odporności organizmu
- wyrzynanie zębów mądrości daje dolegliwości w postaci bólu ucha lub przewlekłych bólów głowy.
W przypadku, gdy jesteśmy pod stałą opieką lekarza stomatologa już od najmłodszych lat jesteśmy w stanie wyłapać, które ósemki będą wymagały chirurgicznego usunięcia. Możemy w takim przypadku zaproponować młodszym pacjentom zabieg tzw. germektomii – czyli usunięcia zawiązków zębów mądrości, zanim wykształcą się korzenie.
Jak przygotować się do zabiegu usunięcia zęba zatrzymanego?
Przede wszystkim należy wykonać odpowiednią diagnostykę obrazową – czyli zdjęcie RTG panoramiczne (lub jeżeli ząb znajduję się blisko nerwu zębodołowego dolnego) zalecamy wykonanie mikrotomografii komputerowej CBCT. Odpowiednie badanie daje nam pewność dokładnego umiejscowienia zęba oraz jego korzeni, przez co możemy wykonać zabieg usunięcia maksymalnie precyzyjnie, redukując ryzyko uszkodzenia nerwu, a także usunąć ząb jak najmniej traumatycznie. Dzięki temu zmniejszamy ryzyko wystąpienia obrzęku i dolegliwości bólowych po usunięciu.
Bezpośrednio przed wizytą należy przede wszystkim coś jeść, ponieważ tuż po zabiegu zalecamy odczekać ze spożywaniem pokarmów około 2-3h.
Pamiętajmy! Sam zabieg usunięcia zęba jest bezbolesny – przeprowadzany jest w odpowiednio dobranym znieczuleniu miejscowym. Po zabiegu należy się oszczędzać, nie uprawiać sportów, unikać wykonywania ciężkich prac fizycznych.